úterý, 27 únor 2018 06:40

Odpoledne s pokusy 9

Pokusy v mikrovlnné troubě? Je to možné?

Odpověď zní: „Ano, a jsou velmi zábavné“. Chlapci nejprve typovali, co se stane v zapnuté mikrovlnce s bonbóny Marshmallow, se saponátem v baňce, jak se v mikrovlnce chová balónek trochu nafouknutý a balónek naplněný vodou. Své domněnky si buď potvrdili, nebo prostřednictvím pokusů vyvrátili. Výsledky jsou zřejmé na fotografiích. Nejprve v laboratoři zkoušeli, zda upustí dřív padesátník nebo hořící zápalku pod padesátníkem, pak si ověřili, co dokáže statická elektřina s nafouknutým balónkem. Zkoušeli podržet nad plamenem balónek nafouknutý a naplněný vodou. Pokusem se zase přesvědčili, že jejich předpoklady byly správné a balónek naplněný vodou nepraskl, a voda v něm se dokonce ohřála. Vysvětlili jsme si, proč tomu tak je.  Na facebooku školy najdete i zajímavá videa z dnešního odpoledne.

Jarmila Hatková