neděle, 19 únor 2017 19:03

10. února 2017 žáci zkoumali, jak se chová pepř i majoránka na vodní hladině, když se přidá kapka saponátu.

Zjišťovali, jestli podobný jev nastane, přidají-li kapku saponátu na hladinu mléka, do kterého nejprve kápli několik barevných kapek inkoustu. Na základě poznatků z předchozích pokusů, vyslovili hypotézu, že předměty plovoucí na vodní hladině udrží voda jen díky povrchovému napětí, které by mohli narušit saponátem. Pozorovali, jak se padesátihaléř postupně zanořuje, až nakonec klesne na dno misky. Připravili si vodní dělo a vyzkoušeli jak funguje.

Jarmila Hatková

Fotogalerie k prohlédnutí