Žákovský parlament

Členové žákovského parlamentu ve školním roce 2016/2017:

• Sabina Motyčková, Adam Richtr, Šimon Stejskal, Kateřina Moravcová 9.
  • Viktorie Kaplanová, Natálie Filipová, Eliška Vrbová 8.
  • Jirka Švéda 7.
  • Karolína Kostkanová, Štěpánka Vávrová, Dominik Richtr, Sebastián Maixner 6.
  • Sára Stejskalová, Josefína Kaplanová 5.
  • Denisa Vágnerová, Jakub Jakeš 4.

Úvodní ustanovení:

• Členem žákovského parlamentu se může stát každý žák 4. - 9. třídy. Žáci 1. až 3. ročníků podávají své připomínky a náměty k činnostem prostřednictvím třídních učitelů.
  • Každá třída si volí minimálně dva zástupce, funkční období trvá jeden školní rok.
  • Volby do školního parlamentu probíhají na začátku školního roku, nejpozději do 30. září.
  • Zvolený člen je povinen se pravidelně účastnit všech řádných i mimořádných jednání žákovského parlamentu. Nemůže-li se schůzky zúčastnit, je povinen se omluvit (mailem nebo osobně) a sjednat za sebe náhradu.
  • Schůzky jsou svolávány minimálně jednou měsíčně, v případě nutnosti častěji.
  • Povinností každého člena parlamentu je pravdivě informovat své spolužáky o průběhu jednání, o projednávaných problémech a o rozhodnutích, ke kterým žákovský parlament dospěl.
  • V případě nutnosti mohou být nadpoloviční většinou svých spolužáků odvoláni a na jejich místo zvolen jiný třídní zástupce.
  • Všichni členové mají rovnoprávné postavení. V případě hlasování platí: 1 člen = 1 hlas. Přítomní dospělí nemají hlasovací právo.
  • K přijetí návrhu je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných.
  • Rozhodnutí školního parlamentu jsou pro všechny žáky závazná.
  • Členové školního parlamentu mají právo nepřijmout zástupce, který by mohl narušit práci a nereprezentoval by svým jednáním dobré jméno školního parlamentu.
  • Na jednání parlamentu dohlíží pověření zástupci pedagogického sboru.
  • Žákovský parlament není oprávněn zasahovat do záležitostí, jejichž řešení patří do pravomoci vedení školy.
  • Za odpovídající plnění úkolů, práce, aktivitu a podněty budou zástupci tříd na konci roku odměněni.

Desatero žákovského parlamentu:

• Nepřekřikujeme se, nasloucháme si.
  • Nezesměšňujeme se a vzájemně se neurážíme.
  • Vynecháváme vulgární výrazy.
  • Řešíme školní problémy.
  • Předáváme spolužákům nezkreslené informace.
  • Spolupracujeme v týmu.
  • Zúčastňujeme se schůzek.
  • Přicházíme včas.
  • Respektujeme názory druhých.
  • Jsme dobrými reprezentanty naší ZŠ.

Práva zástupců žákovského parlamentu:

• Vznést dotazy v případě nejasností ohledně výuky či provozu školy.
  • Seznámit se s výsledky každého projednaného návrhu či připomínky.
  • Vyslovit svůj názor.
  • Spolupracovat se třídou.

Cíle žákovského parlamentu:

• Aktivně se podílet na vytváření pozitivního klimatu ve škole.
  • Zprostředkovat výměnu informací mezi žáky, učiteli, vedením školy a dalšími zaměstnanci.
  • Předcházet negativním jevům jako je šikana, ubližování druhým, ničení majetku školy a ostatních žáků.
  • Připomínat dodržování školního řádu.
  • Připravovat a organizovat činnosti, které navrhnou žáci jednotlivých tříd, zejména sportovní a kulturní akce a jejich vyhodnocování.
  • Řešit náměty a připomínky žáků ke zlepšení chodu školy.
  • Prezentovat svou práci na webových stránkách školy a školní nástěnce.
  • Umožnit žákům komunikovat s dospělými, brát je jako své partnery a umožnit žákům uplatnit své dovednosti, schopnosti a získat nové zkušenosti.

• Ředitelské dny

V tomto školním roce budou 2 dny ředitelského volna pro žáky, a to:

• Kroužky

V letošním roce jsme se zapojili do projektu Centra celoživotního vzdělávání. V rámci tohoto projektu můžeme dětem nabídnout řadu kroužků. Kromě kroužků nabízíme doučování na obou stupních a to z matematiky, českého jazyka, anglického a německého jazyka.

• Školská rada

• Ředitelské dny

V tomto školním roce budou 2 dny ředitelského volna pro žáky, a to:

• Loučení s deváťáky

I v letošním roce jsme se slavnostně rozloučili se žáky devátého ročníku.