čtvrtek, 02 březen 2017 05:34

Pobyt páťáků v ekocentru Paleta v Oucmanicích

Páťáci prožili dva dny v ekologickém centru Paleta v Oucmanicích, kde byl pro ně připraven bohatý program. Nejprve pekli koláče ve venkovní peci. Nebylo to však úplně snadné, protože si museli sehnat veškeré potraviny, nadojit "mléko", vyrobit tvaroh, povidla, umlít mouku, nařezat a naštípat dříví. Koláče byly vynikající. Po večeři následovalo drátkování, takže si každý vezl domů i malou upomínku. Druhý den jsme měli program Jeden za všechny a všichni za jednoho, kde si děti upevnily své vztahy ve třídě. Na závěr jsme se dozvěděli nové informace o bylinkách a podle svých návrhů uvařili bylinkový čaj. Domů jsme odjížděli spokojeni s množstvím nových dojmů a zkušeností.

Fotogalerie k prohlédnutí

POSTŘEHY PÁŤÁKŮ Z POBYTU V EKOLOGICKÉM CENTRU PALETA

Dne 23.2 2017 se děti z 5. třídy vydaly na exkurzi do Oucmanic na dvoudenní pobyt. Z Letohradu jely vlakem do Ústí nad Orlicí, kde přestoupily na vlak do Brandýsa nad Orlicí a z Brandýsa nad Orlicí pokračovaly pěšky asi 2 km až do Oucmanic. Po příchodu se děti ubytovaly v luxusních pokojích s vlastní koupelnou a WC. Pokoje byly pojmenované např. Nora, Paseka, Mraveniště, Brčálník, Brloh, Rybník, Rákosník a Doupě… V pokojích byly děti ubytovány po třech až po sedmi.

Ema Šťovíčková, Kateřina Švédová a Pavla Šenkýřová

BEZ PRÁCE NEJSOU KOLÁČE

Nejprve jsme hráli hru, ve které šlo o to získat recept na koláče paní Lenochové z co nejvíce domácích výrobků. Průvodcem v následujícím programu byl Antonín. Dojili jsme krávy (simulátor), řezali a štípali dřevo do pece, ve které jsme zatopili, a šli jsme vyrábět tvaroh, kvásek, mouku a povidla. Z těsta jsme vytvarovali koláče a naplnili je tvarohem, povidly a směsí z jablek a vlašských ořechů. Dali jsme je do pece a po 10 minutách jsme už jedli celodenní práci.

Vojta , Jára, Pavel

DRÁTKOVÁNÍ V OUCMANICÍCH

5. třída v Oucmanicích hrála mnohé hry a mezi ně patřilo také drátkování. Drátkování je o tom, že potřebujete kousek drátku a pár korálků a ještě štípačky. V dávných dobách se zabývali kočovní dráteníci tím, že zadrátovali různé nádoby. 5. třída dělala stromky, bylo to pro ně moc těžké, ale 5. třída to zvládla. Byli ze svého výrobku moc nadšení. Stromek si můžete zkusit i doma, zhruba 15 korálků, 88 cm drátek a hezký kámen. Návod si můžete najít na internetu.

Dan Dostál

JEDEN ZA VŠECHNY A VŠICHNI ZA JEDNOHO

Paní Iva vedla náš program. Jmenoval se Jeden za všechny a všichni za jednoho. Na začátku jsme předváděli, co děláme ve volném čase. Potom Iva připravila lano a my jsme po něm museli přejít, ale na jedné straně byly holky a na druhé kluci. Potom jsme se chytli prsty a snažili jsme se palcem sáhnout kamarádovi na nehet. Hráli jsme hru Jeřáb a jeřábník, kde jeřáb měl zavázané oči šátkem a ten druhý mu navigoval ruku, aby postavil stavbu ze tří kostek. U všech her byla důležitá spolupráce.

Daniel Mikyska, Štěpán Středa, Matěj Vojtíšek

BYLINKY

Touto aktivitou nás provázela Petra. Ochutnávali jsme čaje z různých druhů bylin (pelyněk, meduňka, máta, šalvěj, levandule…). Utvořili jsme si skupinky po pěti žácích a každá skupinka si vzala jednu kartičku s informacemi o určité bylině. Informace jsme si přečetli a řekli jsme si význam a účinky jednotlivých bylin. Následně jsme poznávali, ke kterému čaji patří naše kartička. Když jsme svůj čaj poznali, sedli jsme si a čekali, až dokončí práci další skupiny. Potom jsme si řekli řešení. Poté jsme ve skupinkách vymýšleli různé kombinace bylin a vařili z nich čaje. Každá skupinka řekla účinky svého čaje a ostatní skupinky čaj ochutnávali. Tuto aktivitu jsme si moc užili . Děkujeme Petře za provedení programem :D.

Josefína Kaplanová, Monika Gapková a Sára Stejskalová