čtvrtek, 30 březen 2017 09:19

První březnový pátek se sešli mladí přírodovědci ze 4. a 5. třídy, aby se podrobili zkoušce zručnosti a fantazie.

Měli si z papíru zhotovit krabičku tak, aby voda, kterou do ní nalijí, netekla. To si ověřili v následujícím pokusu, kdy vodu zahřívali lihovým kahanem. Některým se podařilo zahřát vodu až na 64°C, pak už začala voda krabičkou sáknout.  Odpověď na otázku, proč papír při zahřívání nehoří, našli hned.

Dalším předmětem zkoumání byl plamen. Žáci vkládali do jednotlivých zón čtvrtku a pozorovali, jak se papír zbarvil, z toho usuzovali, kde je nejvyšší teplota plamene.

Připravit si nehořlavý papír nebyl problém, a tak jsme postupně zkoušeli zapálit bankovky. Začínali jsme od té nejnižší hodnoty a experimentování jsme ukončili na tisícikorunové bankovce. Všechny už jsou nepoškozené zase v oběhu.

Jarmila Hatková

Prohlédnout fotogalerii