čtvrtek, 25 duben 2019 14:21

Noc mladých výzkumníků

kterou tradičně pořádá Univerzita Pardubice, jsme si letos nenechali ujít. Na dvaceti interaktivních stanovištích se mohli žáci dozvědět spoustu zajímavostí a vyzkoušet si své znalosti, výtvarné nadání, zručnost a dokonce ověřit fyzičku na veslovací lavici.

 

O akci nejlépe vypovídají dojmy některých žáků, kteří se s vámi o ně rádi podělí.

„U každého stanoviště byla vždy jedna škola (fakulta univerzity nebo střední zdravotnická škola,  střední průmyslová škola elektrotechnická, gymnázium). Zástupci škol nám vysvětlili, o čem jejich obor je, čím se zabývají a k tomu dodali různé zajímavosti. Ukázali nám zajímavé pokusy, mohli jsme si vyzkoušet virtuální realitu nebo si něco vyrobit. Také nás poučili o falšování peněz a o tom, jak funguje genetika. Nejvíce nás zaujalo stanoviště s logickými hrami, kde jsme také museli navigovat robota.“                                                                                                                                                           

Mája Masarovičová a Hanča Mácová 9. třída

 

„Na noci vědců mě nejvíce zaujalo stanoviště genetiky, kde jsem se dozvěděla, jak se tvoří krevní skupina dětí podle jejich rodičů a další informace o chromozomech a čím se genetika zabývá. Dále mě zaujalo stanoviště s anatomií, kde jsme si povídali o kostech a zařízení v nemocnicích a rentgenu. A samozřejmě chemické pokusy, hlavně s tekutým dusíkem.“                                                                                                                       

Klárka Fajtová 9. třída

 

„Byla to úžasná akce. Na stanovištích nám předvedli spoustu pokusů, hlavně chemických. Trochu adrenalinovým zážitkem byla příprava acetylenu v saponátu. Bubliny s plynem jsme si nabrali na ruku a nechali zapálit. Ruku nijak nepopálí, ale pro někoho to může být nepříjemný pocit. Také tam byla periodická soustava prvků s nádobkami, ve kterých se daný prvek skrýval. Byla možnost navštívit spoustu stanovišť, která se zaměřovala i na jiné obory, např. anatomii, elektřinu nebo filozofii. Mně se nejvíc líbily hlavně ty chemické obory.“                                                                                                                                                   

Tereza Kubíčková 9. třída

 

„Mně se líbilo ražení mincí, tu jsme si mohli nechat. Zkusil jsem si simulaci řízení kamiónu, to se mi líbilo nejvíce. Jinde jsme museli poznat, jestli jsou bankovky pravé. Ukazovali nám, jak je těžké bankovky zfalšovat. Zaujaly mě některé chemické reakce, hlavně ty, kde se měnily barvy.“                                                                                                                   

Filip Koreň, 8. třída

 

„Jaké poznatky si odnáším? Že bankovky jsou opravdu dost zabezpečené, že výška či dunivost tónu může dělat s krupicí obrazce, že se dá chemicky udělat falešná krev. Nasadil jsem si brýle a viděl očima slepého a opilého. Udělali mi otisky prstů, postavil jsem si most ze skládačky, změřil jsem si objem plic nafukováním lampionu, zahrál si anglický scrabble, vyzkoušel jsme si virtuální realitu, roztřídil dětské zuby, seskládal jsem kostru člověka, viděl jsem periodickou soustavu prvků i se vzorky. Dozvěděl jsem se, že solární panely obsahují křemík.“                                                                                                                                            

Dan Klíž 8.b

U vchodu dostal každý účastník tištěný index a na stanovištích sbíral razítka za splněné úkoly. Po tříhodinovém, a nebojím se říci, maratonu si každý vybral zaslouženou odměnu.

                Mgr. Jarmila Hatková

Fotografie z akce

Nejvíce vás zajímá

Naposledy upraveno

Poslední aktuality

Foto z naší školy

Top