pondělí, 07 únor 2022 10:23

Přírodovědné odpoledne - leden

V lednu jsme začali soutěživě.

Cílem hry o nejlepšího piráta bylo přepravit nejhodnotnější poklad na lodičce, kterou si musel každý vytvořit z modelíny. Vítězkou soutěže se stala Kateřina Sklenářová s pokladem v hodnotě 38 Kč. Následoval nelehký úkol oddělit potravinářské barvivo od vody. Žáci se seznámili s technikou filtrace, použili aktivní uhlí a s překvapením zjistili, že filtrát je opravdu čistá voda. K dalším pokusům použili modrý inkoust, který nakapali na kostku cukru položenou ve vodě a sledovali zajímavé útvary, každý v něm viděl něco jiného. Olej, voda, líh a inkoust posloužily k porovnávání hustoty těchto kapalin. Mezi vrstvu vody a lihu se jim podařilo vpravit injekční stříkačkou olej, který zde vytvořil efektní kulovitý shluk. Jiným pokusem ověřili, že inkoust prostoupí vrstvou oleje a začne vodu zbarvovat.  Mnohé výsledky pokusů vykouzlily ve tváři dětí obrovský údiv, překvapení a neskrývanou radost.

Jarmila Hatková