První zmínky o Letohradu



Z  roku 1308 pochází první zmínka o hradu Geyesberg – tedy hradu Kyšperk. Na dnešním Hradisku jsou dosud patrné zbytky hradních valů a zákopů. Předpokládá se rovněž, že se v jeho blízkosti začalo usazovat obyvatelstvo zabývající se řemeslnou výrobou, zaměřenou na potřeby vrchnosti, a zemědělstvím. Vznikly tak předpoklady pro vznik městečka. Od roku 1421 se už neobjevují o hradu, jehož vlastníkem byli Žampachové z Potštejna, žádné informace.

První zprávy potvrzující existenci městečka pocházejí z let 1513 - 1514. O třicet let později, roku 1544, začala vznikat na místě starého dvora, tam, kde se nachází dnešní kostel a zámek, tvrz. Stála na ostrohu, vystupujícím z bažinatých luk. Zhruba ve stejném období byl na vyvýšenině východně od tvrze postaven dvůr nový. Tedy v místech, kde stojí dodnes. V roce 1568 byl už v městečku pivovar, který zásoboval pivem celé žampašské panství. V blízkosti městečka se nacházely tři rybníky - Sádka (pro panské sádky na ryby), v místech dnešního sídliště, Starej (sloužil k ledování pro pivovar), tam, kde stojí dnešní tělocvična, a na Martinově popluží (chránil částečně tvrz), v místech dnešního kamenného mostu přes Vitanovského ulici. V tomto roce bylo ve městečku 11 usedlostí.

V roce 1577 na císaři Rudolfu II. vyprosil tehdejší majitel Jan mladší z Valdštejna pro městečko právo na týdenní trh a dva roční jarmarky.Týž vlastník přidělil městečku místo pro vybudování radního domu. Tři tehdejší stavby - tvrz, nový radní dům a Panský dům jsou základem dnešního náměstí. I když byl Kyšperk pouze městečkem, měl svého kata. Rasovna, jak se někdy také jeho příbytku říkalo, byla umístěna pod kopečkem na dnešním Podměstí. Město mělo tedy právo útrpné a hrdelní. Místem popravním byl nejvyšší bod silnice směrem k Písečné, kterému se říkalo U Spravedlnosti. Ve městě stál i pranýř.

Copyright © 2007 Website.com
Website template by Arcsin