Co současníci možná netuší

• 20. září 1909 se v domě čp. 305 narodil a prožil zde část dětství Josef Korbel. Vystudoval gymnázium v Kostelci nad Orlicí. Po studiích na právnické fakultě v Praze, která dokončil roku 1933, byl úředníkem ministerstva vnitra. V letech 1936 - 1939 působil jako tiskový atašé v Bělehradě. Po roce 1939 řídil v Anglii československé vysílání BBC. V letech 1945-1948 byl velvyslancem v Jugoslávii. Po únoru 1948 emigroval do USA. Pracoval v New Yorku při OSN, přednášel politologii na universitě v Denveru. Jeho žákyní je snad Condoleezza Riceová, současná ministryně zahraničních věcí USA. Jeho dcera Madeleine Albrightová byla ministryní zahraničí USA ve vládě předcházejícího prezidenta USA. Zemřel v roce 1977.

• Roku 1937 se stal mistrem světa v letecké akrobacii Rudolf Motyčka, rodák z Kunčic. V 18 letech nastoupil do vojenského leteckého učiliště v Prostějově a dostal se pod vedení jednoho z nejlepších evropských leteckých akrobatů - Františka Nováka. Skupina, jejímž členem byl i Rudolf Motyčka, zvítězila v konkurenci 15 států a 300 letců na mistrovství světa v Curychu. O rok později, tedy v roce 1938, tragicky zahynul v Praze při nácviku letecké sestavy, která měla být provedena u příležitosti Všesokolského sletu. Žil v letech 1911 - 1938.

• Roku 1938 se zde narodila Vlasta Štěpová (roz. Appeltová), v letech 1989 - 1992 ministryně obchodu a cestovního ruchu. Na konci 90. let působila jako vedoucí stálé delegace Parlamentního shromáždění Rady Evropy, později byla jmenována velvyslankyní ČR při Radě Evropy. Její jméno se objevilo v roce 2004 mezi kandidáty na českého eurokomisaře.

• Do roku 1945 -1946 prožíval dětství v domě čp. 179 v Komenského ulici dr. Vladimír Seifert, meteorolog Hydrometeorologického ústavu v Praze, považovaný za jednu z legend české meteorologie.

• V 50. letech byl letohradským žákem také pozdější trojnásobný vítěz Velké pardubické Pavel Liebich (nar. 1946). S koněm Sagarem zvítězil v Pardubicích v letech 1981, 1982 a 1983.

• Do roku 1957 byl žákem školy významný český režisér dokumentárních filmů Milan Maryška. Narodil se v Žamberku 23. března 1943, zemřel v prosinci roku 2002 v Izraeli.

• Do roku 1964 byl žákem školy v Komenského ulici Vladimír Soukup, novinář, autor a vydavatel knih s turistickou tématikou. Dětství prožíval v Letohradě Kolonii.

• Do roku 1964 se elektromechanikem v SOU OEZ učil známý politický aktivista John Bok.

• V roce 1967 absolvoval devátou třídu v Komenského ulici MgA. Jaroslav Tichý. Po studiích na Střední odborné škole elektrotechnické v Dobrušce dlouhá léta pracoval v Kriminalistickém ústavu v Praze jako fotograf. Na FAMU vystudoval obor umělecká fotografie. Svá díla vystavuje nejen u nás, ale v také v cizině (Španělsko, Japonsko, Polsko). Na výstavě umělecké fotografie v Krakově obdržel za soubor aktů zlatou medaili.

• V roce 1971 ukončil povinnou školní docházku v ZŠ v Komenského ulici Josef Lux z Nekoře, v 90. letech předseda KDU – ČSL, poslanec parlamentu, místopředseda vlády a ministr zemědělství. Narodil se 1. února 1956 v Ústí nad Orlicí, zemřel 22. listopadu 1999 v Seattlu v USA.

• Docházku do ZŠ v Komenského ulici v tomto roce ukončil také Václav Faltus, známý imitátor.

• Roky 1973 a 1979 jsou léty, kdy v naší škole ukončili povinnou školní docházku nynější trenéři biatlonu. Roku 1973 Vlastimil Jakeš, v nedávné minulosti trenér ženské reprezentace ČR, a v roce 1979 Vlastimil Vávra, v roce 2008 trenér mužské reprezentace ČR.

• Žákem ZŠ v Komenského ulici byl do roku 1984 i Roman Dostál, mistr světa ve vytrvalostním závodě v biatlonu z roku 2005.

• Do roku 1988 byl žákem ZŠ v Komenského ulici Václav Moravec, v současnosti známý a uznávaný televizní publicista a komentátor soudobých událostí.

• Ve školním roce 1988 – 1989 ukončil maturitou denní studium na SPŠŽ, obor dopravní stavitelství – údržba a rekonstrukce železničních tratí Igor Chmela. Po absolvování studia na DAMU se stal členem souboru Národního divadla. Poté byl v angažmá v Dejvickém divadle a od podzimu 2002 je v angažmá Divadla Na zábradlí. Od roku 2005 se objevil v několika filmových rolích, v poslední době v roli Ivana, jednoho ze synů starého Karamazova ve filmu Karamazovi

• Do roku 1998 byl žákem ZŠ v Komenského ulici Michal Šlesinger. Na mistrovství světa v roce 2007 získal stříbrnou medaili ve sprintu na 10 km a ve vytrvalostním závodě na 20 km na stejném mistrovství skončil na třetím místě.

• Od roku 2004 má v Letohradě pomník (autor Stanislav Vacek) největší Čech, Jára Cimrman.