Nejstarší evropská bonsaj



bonsaj1m(150x178)

Letohrad se může pyšnit nejdéle pěstovanou bonsají v Evropě, jíž je Juniperus chinensis "Echiniformis" - jalovec čínský, nesporně japonského původu. Nyní je majetkem Botanické zahrady v Liberci. Vzhledem k jejímu kmetskému věku ji nepůjčují ani na prestižní speciální výstavy, ani není v botanické zahradě vystavována, s výjimkou jednoho týdne v roce.

Do Evropy ji přivezl z Japonska roku 1882 hrabě Karl Stubenberg (foto 2), který měl zálibu v botanice. Tehdy musela být alespoň stoletá, jestliže byla opravdu cenným exemplářem, hodným obtížného transportu až z Dálného východu.

Zprvu se bonsaj nacházela ve Vídni. Do Čech ji podle jedné verze převezl sám hrabě Stubenberg, podle druhé jeho manželka Pavlína (foto 3) až roku 1928. Měl to být noblesní dar bratru hraběte Karla, žijícímu v Letohradě. Pečovalo o ní pět generací Stubenbergů.

V Letohradě se o bonsaj staral panský zahradník pan Tříletý (foto 4 - z roku 1963). Ten ji k stáru nakonec svěřil svému příteli, panu učiteli Josefu Kudláčkovi. Pan učitel ji roku 1977 věnoval Botanické zahradě Liberec a ve svém dopise napsal: "Kdybych ji od p. Tříletého nedostal, byla by již dávno skončila na ohýnku jako roští."

V roce 2008, kdy si Letohrad připomíná 700. výročí, navštívila městská delegace včetně pana Kudláčka (foto 6) botanickou zahradu a pořídila fotografie této vzácné bonsaje (foto 1 z roku 2008 a foto 5 z roku 1992), které je úctyhodných 226 let.



bonsaj2m bonsaj3m bonsaj4m bonsaj5m bonsaj6m

Copyright © 2007 Website.com
Website template by Arcsin