Domácí pokusy z fyziky

foto2 foto3 foto4 foto5

Pomůcky:

• dvě obdélníková zrcátka
  • profilový kartón tvaru obdélníka
  • 2 papírové cívky od toaletního papíru
  • izolepa, lepidlo
  • nůžky a nůž

Postup:

nejdříve si rozvrhneme a nakreslíme na kartón, kde budou otvory pro zrcátka a kde držáky periskopu. Pro správnou funkci periskopu je důležitý správný sklon odrazových ploch (zrcátek) 45 stupňů od svislé osy periskopu. Vyznačené otvory opatrně v kartónu vyřízneme a zrcátka do nich vlepíme. Přilepíme držáky z papírových cívek a celý periskop zpevníme izolepou.

Vysvětlení:

podle zákona odrazu se světelný paprsek dopadající na zrcadlo odrazí pod stejným úhlem, pod jakým na zrcadlo dopadl. Aby se úhel mezi dopadajícím a odraženým paprskem rovnal 90 stupňů, musí paprsek na zrcadlo dopadat pod úhlem 45 stupňů. Proto se do profilového kartónu zrcátka vkládají skloněná pod úhlem 45 stupňů. Po odrazu na horním zrcátku pokračuje paprsek ve stejném směru, v jakém dopadal na dolní zrcátko (viz obr. 5), ale je výškově posunut.

Tak se dá periskopem dívat za roh.

Projekt EU - Moderně nejen v přírodních vědách
Základní škola Letohrad, Komenského 269